חפש לפי שם אומן: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת    חפש לפי שם שיר: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

ירושלים של זהב
שולי נתן

בוצע לראשונה ב-15.5.67 כשיר אורח בפסטיבל הזמר והפזמון תשכ"ז. את המילים והלחן כתבה נעמי שמר.
נכתב ע"י אסף סופר
השיר נכתב לבקשת טדי קולק עבור הפסטיבל, כשלושה שבועות לפני שחרור ירושלים. חמישה כותבים אחרים התבקשו לכתוב על ירושלים, אך נבהלו מהנושא טעון.
נכתב ע"י שי פישר
השיר נכתב לפני מלחמת ששת הימים וביטא ערגה לחלקי הארץ שלא נכבשו במלחמת העצמאות. לאחר מלחמת ששת הימים כתבה שמר את הבית "חזרנו אל בורות המים".
נכתב ע"י קיוי
השיר המלא זכה לפופולאריות עצומה והוצע להחליף את המנון המדינה.
נכתב ע"י קיוי
במכתב שכתבה נעמי שמר ימים לפני מותה הודתה המשוררת והמלחינה כי כשכתבה את השיר, לקחה מוטיבים מהלחן של השיר הבאסקי Pello Joxepe, עפ"י ביצוע של Paco Ibañez. שמר כתבה כי השתמשה בלחן הבאסקי מבלי שהייתה מודעת לכך והצטערה על כך מאוחר יותר כשהבינה שהלחן לא היה שלה במלואו. "אני חושבת את כל העניין לתאונת עבודה מצערת", כתבה שמר.
המשוררת כתבה כי ידידתה, הזמרת נחמה הנדל, השמיעה לה את השיר באמצע שנות השישים וכשהלחינה את "ירושלים של זהב" - "כנראה שהשיר ההוא זחל אלי בבלי דעת". שמר הוסיפה כי "גם לא ידעתי שיד נעלמה הכתיבה לי שינויים במקור: המעבר למז'ור בתיבה הרביעית, הסקוונצה השלישית במילים 'הלא לכל שירייך' והסיום. יוצא שמישהו כאילו הגן עלי וסיפק לי את שמונה התיבות שלי שמקנות לי את הזכויות לגירסה משלי על שיר העם. אבל כל זה נעשה, כאמור, בבלי דעת".
השיר הופיע בפסקול הסרט "רשימת שינדלר" (במאי: סטיבן שפילברג), בסצינת הסיום, שבה נראים ניצולי מחנה הריכוז הולכים יחד בשורה חזיתית בצילום שחור-לבן, והתמונה מתחלפת לצילום צבעוני המראה את ניצולי המחנה האמיתיים. רק בישראל, שבה ההקשר של "ירושלים של זהב" הוא לשחרור ירושלים, השיר המסיים היה "אלי, אלי" מאת חנה סנש.
נכתב ע"י itayba
מקור השם "ירושלים של זהב" הוא בתכשיט מזהב שצורת העיר ירושלים חקוקה עליו, שרבי עקיבא הבטיח לרחל אשתו.
נכתב ע"י אסף סופר
ואיך הכירה נעמי שמר את שולי נתן ? שולי נתן שרה פעם כחיילת בגלי צה"ל. הבת של נעמי שמר שמעה וקראה לאימה: "בואי מהר, יש פה זמרת לא מוכרת עם קול גבוה וחזק כמו שאת אוהבת". שמר שמעה, אהבה ואמרה לביתה: "תרשמי את השם ושימי במגירה". מס' חודשים מאוחר יותר לקראת פסטיבל הזמר והפזמון, שמר הוציאה את הפתק מהמגירה ובקשה להשיג את נתן. המארגנים התנגדו ואמרו שהם לא מעוניינים בזמרים לא מוכרים. נעמי שמר אמרה - "או שולי נתן או שאין שיר." כל השאר זה כבר היסטוריה.
נכתב ע"י ליאור
בשנת 2004 קרה מקרה דומה למקרה שקרה במקור. דודו אלהרר ארגן מופע הצדעה לנעמי שמר והזמין את ריטה לבצע את "ירושלים של זהב". ההחלטה גרמה להתקוממות רבה של משתתפים אחרים בערב ושל קהל אוהדיה של הזמרת. בעקבות זאת, החליטה ריטה לוותר על השיר כי לדבריה לשולי נתן הייתה זכות ראשונים על השיר ובעקבות כך הזמין אלהרר את נתן לבצע את השיר.
נכתב ע"י חן לב
"הלא לכל שירייך אני כינור"

מצטט מ-"ציון הלא תשאלי" מאת רבי יהודה הלוי:

"לבכות ענותך אני תנים, ועת אחלום
שיבת שבותך - אני כינור לשירייך"
נכתב ע"י צחי

המשורר איתמר יעוז קסט, שהיה ב67 מורה לספרות בתיכון בת"א, הסביר לתלמידיו אז (בשיא ההתלהבות מהשיר), מה הבעיה הספרותית בשיר הזה.
נכתב ע"י מלח הארץ

שירים נוספים של שולי נתן   הוסף עובדה חדשה   שאלות ללא תשובות   מה חדש   תפתיעי אותי   דף ראשי

RSS   תנאי שימוש   פסיכולוגית   פסיכולוג   תודות   צור קשר
מימה, 2024